• מסע דרומי

    יום א' 8/4 – מביתר לבר גיורא

מביתר לבר גיורא

שם הקיטוע מביתר לבר גיורא
יום ותאריך ראשון, כ"ג ניסן, 8/4
גוף מוביל מכינת עין פרת שלוחת כפר אדומים
איש קשר כנרת שלזינגר
טלפון 052-8332191
נקודת התחלה 11:00 כיכר הכניסה לעיר ביתר עילית
נקודת סיום מושב בר גיורא
אורך המסלול 15 ק"מ
רמת קושי מיטיבי לכת
אופי ההליכה: הליכה בשבילי הליכה צרים, המסלול כולל עליות
ציוד מומלץ: נעליים, כובע, 3 ליטר מים, ציוד כתיבה
אירועים במסלול ביקור נדיר בחירבת אל יהוד (ביתר ההיסטורית) (בליווי צבאי)

הרשמה

תיאור המסלול:

היום יעמוד בהשראת המרידות הגדולות ברומאים – המרד הגדול ומרד בר כוכבא. מרידות שהכוח המניע אותן היה הרצון לחירות, לא רק במובן המדיני אלא גם ובעיקר במובן הרוחני והתרבותי. נצא משער הכניסה לעיר ביתר עילית, הקרויה על שם העיר ביתר, מעוזו האחרון של בר כוכבא, השוכנת בסמוך ואליה נשים פעמינו. נרד אל תוך "נחל המעיינות" שכשמו כן הוא שופע מעיינות וגם טרסות חקלאיות וממנו נעפיל לח'ירבת אל יהוד היא ביתר ההיסטורית הנמצאת מצפון לכפר הערבי בתיר, מדרום לתוואי מסילת הרכבת בנחל רפאים. לאחר סיור באתר נפנה מערבה, נחצה את בוהן שלוחת קובי, נמשיך לעבר עין מסלע וחרבת כפר סום ונסיים בכניסה למושב בר גיורא הנושא את שמו של ארגון השמירה העברי הראשון בארץ, הקרוי על שם שמעון בר גיורא, ממנהיגי המרד הגדול נגד הרומאים בשנת 70 לספירה. עבר רחוק ועבר קרוב יאירו יחד סוגיות אקטואליות בשנת ה-70 למדינה.

הגוף המוביל:

מכינת עין פרת –  המדרשה למנהיגות חברתית, נוסדה בשנת תשס"ב 2001-2002 כמכינה מעורבת לחילונים דתיים ומסורתיים, ברוח יישובי גוש אדומים. במכינה לומדים בנים ובנות מכל גווני הקשת הדתית, הפוליטית והחברתית במדינת ישראל, בשתי תוכניות: תוכנית שנה א' בת עשרה חודשים ותוכנית שנה ב' – חצי שנה נוספת המיועדת עבור בוגרי מכינות, שנות שירות וישיבות.  המכינה פועלת בשתי שלוחות סמוכות וזהות בישובים כפר אדומים ונופי פרת. בנוסף, מפעילה המכינה ארגון נוער ששמו "דרך פרת", ובמסגרתו אף נפתחה בתשע"ז מכינה חדשה בקיבוץ סופה שבדרום עוטף עזה.

המכינה שמה דגש על ביסוס הזהות היהודית-ציונית של החניכים דרך לימוד מעמיק וחיים משותפים, ועל טיפוח החוסן וההנהגה העצמית בקרב החניכים על ידי הצבת אתגרים ודרישות גבוהות הן בפן הלימודי, הן בפן החברתי והן בפן הפיזי. זאת על מנת לטפח דור צעיר שידע להוביל ולהנהיג לעבר אתגרי המחר של מדינת ישראל מתוך תחושת אחריות ושליחות.

מפת המסלול